Terra Luna Büyük Düşüş – Tekrar Eski Günlerine Dönecek mi?

Mayıs ortalarına kadar birçok yatırımcının Luna adını duyduğunda sağlam coin sıralamasında ilk 10 da yer alan kripto para olarak bildiği, birçok yatırımcının da son günlerde gündemine düşen belki ilk defa duyduğu, piyasaya uzak olanlar için margarin markası bildiği bir terim halinde olan bu kripto paranın olayı halen gündemi sarsıyor.

Fed Kararının Etkisi

Mart ve Nisan ayından bu yana düşüşünü sürdüren Btc, Fed faiz arttırım kararının etkisiyle düşüşünü hızlandırmıştı. Bu kararı haftalar önceden fiyatlayan Btc , acaba düşüş bitti yükseliş, bir boğa mı geliyor derken, boğa değilde yokuş aşağı freni patlamış bir kamyon gibi belki yıllarca adından bahsettirecek olan Terra Luna etkisiyle daha da alt üst oldu. Btc 30000 bin rakamlarına kadar düşüşü belki normal olarak gören bazı yatırımcılar Terra olayının etkisiyle 26000′ li seviyelere kadar geriledi. Terra olayına girş yapmadan önce Btc ve alt coin piyasasında muhteşem oranlarda likitasyon oranları gerçekleşti. Bazı altcoinler geçen yılki boğa sezonun da öncesi rakamlara kadar düştü.

Terra Luna birçok yatırımcı tarafından güvenli liman olarak görülen hatta Balina tabir ettiğimiz yatırımcıları bile terse düşüren, yatırımcılarını milyarlar rakamında zarar ettiren bir olay yaşandı.

Saldırı Mı Yaşandı?

Olayın nedeni tam olarak bilinmese de saldırı olduğu iddaları ortaya atıldı. Terranın stabil coini Ust’nin 1 dolardan 0.02 centlere kadar düştüğü görüldü. Stabil bir coinde bu düşüşün etkisi bütün kripto piyasında bir dalga etkisi yarattı ve düşüş kaçınılmaz oldu. Ust nin düşüşün bir çok saldırı veya yüklü miktarda satış gerçekleşmesinden dolayı piyasa zaten düşüşte olan kripto yatırımcısını panik yaparak daha da aşağı sürükledi.

Ust sattığı adet kadar para bulundurmuyordu. Ust düştüğünde Luna üretilecekti. Sistem bu şekilde çalışıyor. Busd ve teather ise arkasında güçlü miktarlarda para saklıyordu herhangi bir saldırıya karşı. Herhangi bir dalgalanmada arkasında sakladığı paraları piaysaya sürecekti. Ama bu durum ust de bu şekilde değildi. Ust karşılığında luna üretiyordu. Saldırılara karşı bir miktar btc avax tutuyordu. Terra’ya saldırı olduğunda üst yi korumak için çok miktarda Luna üretildi. Bu durum Luna’ nın değer kaybetmesine neden oldu. Ust yi kurtarmak için elinde bulundurdukları Btc’leri de satmalarıyla piayasada tam panik havası oldu ve yatırımcılar paralrını çekmeye başladı. 100 dolar gibi bir seviyeden 0.0000012 lere kadar geriledi. Ust olarak şlem kaldırılarak sadece busd işlemi yapılmakta.

Müdahale edilmekte geç kalınan bu durum yatırımcısına çok fazla zarar ettirdi. İlk olarak vadeli işlemler durduruldu ve sonrasında askıya alında işlemler. Şu an da sadece busd olarak işlem yapılmakta.

Örnek verecek olursak, bu olay yaşanmadan önce 100 bin lirası olan bir kişiyi, 1 TL bile değil belki daha da az miktarlara kadar yatırımı düşerek zor durumda bıraktı.

Nerden alındıysa oradan bile terse bırakan bu coinin ne olacağı ise merak konusu. Bir yandan yeni ağa geçilmenin planı, bir yandan yakım olayı, bir yandan çatallama, bir yandan yeni coin çıkarma olayı gibi durumların adı geçmekte. Yatırımcısı ve bir çok insan şu an ne olacağını bilmemekte. Şu an herkes sadece gelecek net haberi beklemekte.
Umarım zararı olan birçok yatırımcı bu durumdan çıkarak zararını kurtarır.

Bir yandan ismini yeni duyan yatırımcı, 10,20 belki 100 dolarla zengin olmanın hayalini kurarken, diğer yandan yatırımın nerdeyse tamamını kaybeden kişileri bir umut beklemede bırakıyor.
Çevremde de Luna’ dan zararı olan kişiler var. Bir çok kişi kredi çekerek Sabah yatırdığı parayı akşam olmadan sıfırlama noktasına kadar getirdi.

Yazımızda herhangi bir yatırım tavsiyesi yoktur.

Terra Luna Büyük Düşüş – Tekrar Eski Günlerine Dönecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Drinf ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!