Kaşıntı’ya ne iyi gelir? Alerji kaşıntı nasıl geçer

Kaşıntı küçük bir rahatsızlıktan daha fazlası olabilir. Çok fazla rahatsızlığa neden olabilir ve hatta dikkati dağıtabilir. Kaşıntının ne kadar ciddi olduğunu ve kaşıntınızı evde nasıl tedavi edebileceğinizi bu başlık altında inceleyeceğiz.

Cildiniz çeşitli nelerden kaşınabilir bunlardan ilki; alerjik bir reaksiyon olabilir. Çam tozları, polenler veya kaşındırıcı bitkilerle temas etmiş olabilirsiniz.

Hastalık, böcek ısırığı veya yanık veya kesikten kaynaklanan iyileşme de kaşınmanıza neden olabilir.

Bu veya benzeri nedenlerden oluşabilecek kaşıntıları nasıl tedavi edeceğinize dair bazı ipuçları için okumaya devam edin.

close up of a person scratching the dry and flaky skin of his back in black and white
En iyisi kaşımamaktır

1. Yulaf ezmesi

Kolloidal yulaf ezmesi kahvaltıda yediğiniz bir şey değildir. Bu tür yulaf ezmesi, çok ince bir toz haline getirilmiş yulaflardan yapılır. Pek çok sabun ve losyonda kullanılan doğal bir üründür. Bu ürünün bulunduğu sabunla soğuk bir duş sizi çok rahatlatacaktır.

Aktarlarda ve bazı marketlerde kolayca bulabileceğiniz bir üründür.

2. Yaprak jelleri

Güneş yanıkları veya sivrisinek ısırıklarının neden olduğu basit kaşıntılar için aloe vera jeli veya serinletici mentol gibi bitki bazlı bir ürünü denebilirsiniz .

Serinletici etki yaratan mentol, nane bitkisinden yapılır. Topikal mentol, seyreltilmediği takdirde cildi tahriş etme olasılığı nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır.

3. Yüksek kaliteli nemlendiriciler

Kaliteli nemlendiriciler suyu cildinizin en dış tabakasında tutar. Bu, cildinizin nemli, daha az kuru ve kaşıntılı hissetmesine yardımcı olabilir. geçici bir çözümdür.

4. Soğuk Tampon

Soğuk bir buz aküsü veya buzla dolu bir torba. Anahtar kelime fark etmiş olabileceğiniz gibi, soğuktur. Etkilenen bölgeyi mümkün olduğunca sıcak suya maruz bırakmaktan kaçının. Çünkü sıcaklık kaşıntılı cildi daha da tahriş edecektir.

5. Antihistaminikler

Histaminler, vücutta kaşıntı da dahil olmak üzere alerji semptomlarına neden olan kimyasallardır . Antihistamin , alerjik reaksiyonlar için yaygın bir tedavidir. Bununla birlikte, birçok antihistaminik ilaç uykunuzu getirir, bu nedenle en iyi şekilde yatmadan önce kullanılırlar. En çok bilinen Avil’dir

6. Kremler

Kaşıntı önleyici krem, kaşıntılı cildi yatıştırmanın başka bir yaygın yoludur. En az yüzde 1 hidrokortizon içeren bir kaşıntı önleyici krem ​​alın. Bu ilaç vücuttaki iltihaplanma tepkilerini engeller ve iltihaplı, kaşıntılı cildi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bu krem ​​mümkün olan en kısa süre kullanılmalı ve daha sonra kesilmelidir.

Cildinizi çizmemek için ekstra çaba gösterin. Cildi tahriş etmeyen rahat giysiler giyin ve tırnaklarınızı düzgün şekilde kesin. Mümkün olduğunca kaşımayın

7.Kaşımayı bırakın!

Kaşıntınız olduğunda, kaşınmak doğal tepkidir. Ama soruna yardımcı olmaz. Cildi yırtabilir ve iyileşmesini engelleyebilir. Hatta enfeksiyona neden olabilir.

Kaşıntı ciddi bir sorunmudur?

Nedeni ne olursa olsun, üç veya daha fazla gün boyunca sürekli olarak kaşınıyorsanız doktorunuzla randevu alın.

Herhangi bir ısırık, yara veya kızarıklık olmaksızın şiddetli kaşıntı yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun .

Kaşıntı genellikle ciddi bir soruna işaret etmese de, genel kaşıntı bazen tiroid , böbrek veya karaciğer hastalığı ve hatta kanser dahil olmak üzere ciddi bir durumun işareti olabilir .

Kaşıntı’ya ne iyi gelir? Alerji kaşıntı nasıl geçer

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 9 ay önce

    Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

    Cevapla
  2. 9 ay önce

    Güzel bı site eline sağlık

    Cevapla
Giriş Yap

Drinf ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!