Doğal gaz tasarruf yöntemleri

Zorunlu ihtiyaçlarımızdan birisi de ısınma. Gider olarak önüne geçemediğimiz bu ihtiyaç dan tasarruf etmemiz pekala mümkündür. Şimdi bu başlık altında kombide nasıl tasarruf edilir? Doğalgaz da tasarruf etmenin püf noktaları nelerdir? Hepsini inceleyelim.


Kombinizi mümkün olduğu sürece kapatmayın

Bu yöntem kombinize hem zarar vermekte hem de doğalgazı daha fazla yakmanıza sebep olacaktır. Bunun yerine kısık ayarda yakarsanız hem ısı kaybı yaşamazsınız. Hem de soğuyan peteklerinizi tekrar ısıtmak için fazladan doğalgaz yakmak zorunda kalmazsınız. Belli zamanlar kapatıp açarsanız eğer iki buçuk kat daha fazla yakmak zorunda kalırsınız. Onun için mümkünse geceleri kombinizi kapatmayın.

İzolasyon

Eğer bir apartmanda yaşıyor ve bina sakinlerini dış izolasyona ikna edemiyorsanız iç izolasyon düşünebilirsiniz. Buna da maddi gücünüz yoksa radyatörlerin arkasına izolasyon levhaları yaptırabilirsiniz. Bu yöntemler içinde en etkilisi tabiki dış izolasyondur. Hangi yöntemi yapıyor olursanız olun, sıcak suyun geçtiği borularıda izole etmeyi ihmal etmeyin. İzolasyona yapacağınız yatırım size bir kaç senede geri dönecektir. Doğalgazda tasarruf nasıl yapılır başlığında en etkili yöntem izolasyondur.

Çift cam kullanımı ve cam fitili değişimi

Bir çok doğalgaz kullanıcısı ne yaparsa yapsın evini ısıtamadığından şikayet ederler. Bu detayı ya görmezler ya da maliyet den dolayı atlarlar. Bu çok ciddi bir problem olup ısı kaybına çok ciddi sebebiyet vermektedir. Tavanlarda küflenme ve duvarlardan akma sorunlarına sebebiyet verebilir. İyi bir pvc bakımı ile ciddi anlamda doğalgaz tasarrufu yaparsınız. Cam fitillerini değiştirmediğim için benim evimde ciddi bir ısı kaybı yaşanıyordu. Diyebilirim ki en az %50 oranında fark etti.

Kombi bakımı

Çoğumuzun, nasıl olsa çalışıyor diye atladığı yıllık bakımlar kombimizin ömrünü kısaltmak ile kalmıyor ciddi bir faturayla karşı karşıya koyuyor. Yıllık bakımları kesinlikle atlamamak lazım. Kombiniz daha verimli bir şekilde çalışıp size verimli bir ısınma sağlayacaktır. Kombi bakımı ile birlikte baca temizliğinide aksatmamanız lazım. Bununla birlikte su basıncına dikkat etmezsek eğer verimli ısıyı yakalayamayız.

Yanlış yerdeki kombiler


Balkona, dış alanda, apartman boşluğunda veya baca duvarında olan kombileriniz sizi kabarık bir faturayla başbaşa koyabilir. Kombiyi alandan tasarruf için dış alanlara koymak sizi ciddi enerji kaybına sokabilir. Bu büyük bir yanlıştır. Kombiyi taşımak yüksek masraflara sokacağı için kombinizi dolap ile kapattırabilirsiniz. Bu miktar kurtaracaktır.

Menfezlerin açık kalması lazım

Ortam sıcaklığını korumak için çoğumuz menfezleri kapatmaktadır. Fakat bu durum ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Kombinizin yanması için gerekli olan oksijenide bu menfezlerden sağlamaktadır.

Petek temizliğini aksatmayın


Petek temizliğini aksatmak çoğumuzun yaptığı bir yanlıştır. Düzenli olarak petek havasını alıp suyunu yenilemek lazım. Bunu sizde yapabilirsiniz profesyonel bir hizmetde alabilirsiniz. Radyatördeki kireç ve çamurlaşma kombinize zarar verir ve verimli ısınmazsınız. Dolayısıyla doğalgaz da tasarruf edemezsiniz. Düzenli petek bakımı ile iyi tasarruf edersiniz. Petek reglaj ayarlarınızı da mutlaka yaptırın.
Termostatik vana kullanınızSıklıkla karşılaştığımız odadaki radyatörleri kapatıp tasarruf etme yöntemi doğru bir yöntem değildir. Radyatör kapatmak ile büyük enerji kayıpları yaşarsınız ve yüksek faturaya neden olur. Bunu önlemek için termostatik vana kullanabilirsiniz. En az kullandığınız odayı 1 de çalıştırırken, çok kullandığınız odayı 3 veya 4 de kullanabilirsiniz. 


Sıcak su için kombi kullanırken dikkat edin

Kısa süreli su kullanımında muslukta sıcak tarafı açmak sizi masrafa sokacaktır. Banyoda kullanılan sıcak suyu soğuk su ile karıştırıp kendiniz için ideal sıcaklığı yakalamak yerine kombinizden su sıcaklığını ayarlayın. Ellerinizi yıkarkende sıcak su kullanmamaya özen gösterin.

Radyatörün önüne veya üstüne hiç bir şey koymayın


Sık yapılan yanlışlardan birisidir. Peteklerin önüne veya üzerine konulan nesneler sadece peteklerin kendi kendini ısıtmasına neden olur. Perdeleri arka kısmına atmanız ya da en iyisi temas etmemesi gerekmektedir. 

Bu yöntemler en başlıca, çoğunluğu göz ardı edilen sebeplerdir. Bu tavsiyeleri baştan aşağı gözden geçirdiğiniz zaman en azından %70 oranında tasarruf edersiniz. Bunların dışında evinizin cephesi, camların büyüklüğü, alt ve üst katların boş olması ısınmanızı ve tasarruf etmenizi engeller. Petek sayısı ve büyüklüğü, duvarlanızın inceliği ciddi doğalgaz sarfiyatı yaratır. 

Doğal gaz tasarruf yöntemleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 9 ay önce

  Sobalı evde oturduğum için sorun yok

 2. 9 ay önce

  Cok guzel olmus

2 Yorum

 1. 9 ay önce

  Cok guzel olmus

 2. 9 ay önce

  Sobalı evde oturduğum için sorun yok

Giriş Yap

Drinf ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!